Çekmeköy/İST/TÜRKİYE
+90 (216) 766 41 43
info@algyazilim.com

Web sitesinde hızın önemi

İşletmenizi Tasarlar.

Created with Sketch.

Web sitesinde hızın önemi

Web sitesinde hızın önemi: Geç açılan bir web sitesi ziyaretçiyi oldukça rahatsız etmektedir. 2 saniyenin üzerinde açılan bir web sitesi ziyaretçi üzerinde olumsuz bir izlenim bıraktığı uzmanlar tarafından gözlenmiştir.

Dolayısı ile ziyaretçi geç açılan bir site ziyaretinde hemen sayfadan ayrıldığı gibi. Bir sonraki ziyaretlerinde de sitenin açılma hızını göz önüne alarak tercihini yapar.

Ancak burada sadece sıkılan ziyaretçi değildir. Ziyaretçiye iyi bir izlenim sunmak isteyen arama motorları ‘da geç açılan web sitelerini sıralamada arka sayfalara göndererek gerekli cevabı vermektedir.

Bununla birlikte ilk sayfalarda görünmeyen bir web sitesinin trafiği de ciddi anlamda düşük olmaktadır. Peki bir web sitesinin hızını yükseltmek için nelere dikkat etmek gerekir.

Öncelikle web sitesinde kullanılacak resim dosyalarının formatına dikkat edilmeli “Profesyonel web sitesi” için Google tarafından geliştirilen ve desteklenen Webp dosya formatı tercih edilmelidir.

Ayrıca resim dosyaları siteye yüklenmeden önce muhakkak sıkıştırma işlemi yapılması gerekir. Bu işlem neticesinde Jpeg veya png formatlarına oranla %40 a kadar dosya boyutu küçülmektedir.

Google Konsole resmi

İlave olarak web sitesinde kullanılan CSS ve JS dosyalarının ‘da kontrol edilmesi gerekmektedir. Gereksiz CSS stil dosyası ve ya satırları kaldırılmalıdır. Bu işlemler için  için Google Console den istifade edebilirsiniz.

Google Console sayesinde sitenizde gereksiz JS ve CSS kodlarını tespit edebilir. Ve Lighthouse sekmesi ile web sitenizin performansını görebilirsiniz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir